piorinWojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie

Agrofag: Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Roślina: Śliwa domowa
Data publikacji komunikatu: 27.04.2015

Śliwom zagraża brunatna zgnilizna drzew pestkowych.

Decyzję o sposobie i terminie zwalczania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych na śliwie należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.
O zagrożeniu chorobą można wnioskować na podstawie ubiegłorocznego nasilenia choroby oraz panujących warunków atmosferycznych. Wiosną źródłem choroby jest grzyb zimujący na porażonych pędach i na zmumifikowanych owocach. W przypadku śliw rzadko dochodzi do porażenia kwiatów a także zamierania pędów. Natomiast bardzo często porażane są owoce. Do porażenia owoców śliw dochodzi najczęściej w okresie ich dojrzewania, zwłaszcza po długotrwałych opadach deszczu, w umiarkowanej temperaturze.

W takich warunkach owoce często pękają, co ułatwia infekcję. W przypadku wystąpienia objawów porażenia kwiatów zabiegi wykonuje się w fazie białego pąka. W okresie wzrostu owoców wykonuje się 3-4 zabiegi, w zależności od przebiegu warunków atmosferycznych i podatności odmian.

W celu ograniczenia źródeł infekcji należy:
– zimą i wczesną wiosną usuwać zmumifikowane owoce
– wycinać porażone pędy
– zwalczać szkodniki uszkadzające skórkę owoców

UWAGI:

Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych i hodowlanych.
Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin:
1) Środki ochrony roślin mogą być stosowane jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania.
2) Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
3) Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym
4) Zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych może być wykonywany przez osoby przeszkolone, zgodnie z art. 41 w/w ustawy.
5) Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata.

Województwo: Mazowieckie
Powiat: Mińsk Mazowiecki
Agrofag: Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Roślina: Wiśnia
Data publikacji komunikatu: 27.04.2015

W związku z wystąpieniem zagrożenia chorobami grzybowymi, zaleca się wykonanie zabiegów przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych na wiśni.
Decyzja o zwalczaniu grzyba powinna być poprzedzona obserwacją drzew po kwitnieniu. Ocena stopnia nasilenia choroby polega na liczeniu pędów.

W zagrożonych sadach do zwalczania patogena należy zastosować ochronę chemiczną jednorazowo – w początkowej fazie kwitnienia (faza białego pąka) lub dwukrotnie – w okresie białego pąka i pełni kwitnienia, zwłaszcza w okresie przewlekłych opadów.

W celu ograniczenia źródła zakażenia grzybem wywołującym brunatną zgniliznę drzew pestkowych na wiśni należy także wycinać porażone pędy.

UWAGI:

Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin:
3) Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.